fotograf Tomáš Hudolin

blog

Fotografie všeho co se jinam nevešlo a co zkřížilo cestu mně a mýmu jednookýmu parťákovi.

Lightroom quick tip 2 - Crop Overlays

Nevím jak vy, ale osobně musím občas fotky kompozičně "dotunit" nebo nastavit jiný poměr stran když někdo neakceptuje 2:3. A i zde je mi Ligthroom výborným pomocníkem. Vše co vidíte na sofistikované animaci níže máte pro své hrátky k dispozici. A pokud jste byli tímto dotěď nepolíbení, nezoufejte, život nekončí. Naopak! :) Ode dneška bude všechno jinak.

crop_overlays.gif

Zobrazení "Crop Overlays"

Jakmile je aktivní nástroj ořezu, standardně je zobrazena mřížka. Další možnosti, které problikávají v animaci, jsou cyklicky přístupné stiskem klávesy O (jako Overlay nebo jako kolečko :) ). Stejného efektu, ale pomalejší a strastiplnou cestou (fakt není nad klávesové zkratky!), docílíte prostřednictvím menu Tools > Crop Guide Overlay.

Chování crop overlays navíc ovlivníte dvěma způsoby.

Za prvé lze vybrat, která z vodítek se budou v cyklu zobrazovat Tools > Crop Guide > Choose Overlays to Cycle... (ok někdy to jinak než přes menu nejde)

Za druhé můžete nastavit, kdy se budou vodítka zobrazovat. Když používáte ořez, zobrazí se v levém dolním rohu pod obrázkem možnost "Tool Overlay" (pokud tam není, stiskněte T) kde lze vybrat z aletrnativ Auto, Always a Never. Poslední dvě jsou jasné a v případě volby Auto jsou vodítka skrytá dokud nezačnete "řezat". Stejnou funkci naleznete i v menu Tools > Tools Overlay.

Rozšířená nastavení

Vidím, že váš úžas nebere konců, tak ještě přidáme:) Některé z crop overlays mají bonusové možnosti zobrazení.

  • Grid - současným stiskem klávesy Alt a točením kolečka myši můžete měnit hustotu mřížky;
  • Triangles - stiskem kombinace Shift + O lze změnit orientaci trojúhelníků;
  • Golden Spiral - stiskem kombinace Shift + O lze měnit orientaci spirály;
  • Aspect Ratios - v menu vyberete, které z poměrů stran chcete zobrazovat Tools > Crop Guide > Choose Aspect Ratios...

Pokračování

Pro dnešek díky za pozornost a při dalším tipu na shledanou. Zvídavější z vás si iniciativně můžou vyzkoušet, kde ještě funguje dvojice O a Shift + O ;)