fotograf Tomáš Hudolin

blog

Fotografie všeho co se jinam nevešlo a co zkřížilo cestu mně a mýmu jednookýmu parťákovi.

Lightroom a koláže

Už je to zas chvíle, co jsem Vás naposledy obohatil o nějaký to moudro. Teda normálně ze mě padá jedno moudro za druhým, ale teď mam na mysli něco řekněme i odbornýho. Vlastně je to taková prkotinka, quickt tip řekl by Angličan, kterou jsem kdysi taky chtěl řešit a teď mě na ni dovedl kamarád Honza.

Jde o tvorbu koláží a dnes Vám ukážu princip skládání dvou fotek vedle sebe. Existují různá řešení. Jedna možnost je, udělat si akci v PS, druhou možností jsou online aplikace a ta další, kterou i dnes popíšu, je modul "Print" v Lightroomu. Nevím, jak ho kdo využívá, ale pro mě osobně jsou koláže jediný účel.

Nebudu toho úplně moc popisovat a naskládám tu jen pár obrázků s číslama a když se jich budete držet, brzo pochopíte princip a vypadne Vám požadovaný výsledek a sami si pak vytvoříte svoje vlastní rozložení.

prvni_nastaveni_jpg.jpg
 

Zde snad jen pro info, že pokud zvolíte 100ppi, "vytisknete" při současném nastavení obrázek o rozměru 1500x498px. Jednoduchá matematika.

 

Tímto krokem zrušítě veškeré okraje a vypnete pro náš účel nepotřebné informace.

page_options.jpg
 

Na obrázku jsou hodnoty pro můj blog pro dvě horizontální fotky vedle sebe s menší mezerou mezi nima. Nastavení je opět indivindi, takže záleží na Vás, jak se rozhodnete, fotky poskládat.

Na závěr už jen stiskněte tlačítko "Print to File", otevře se okno... No a zbytek už znáte. Pokud chcete, můžete si ještě všechna nastavení uložit jako svůj template na příště. Princip teď už znáte a můžete vesele experimentovat :)

 

Finále

výsledek našeho snažení

 

POZNÁMKA

Během procesu "tisknutí" raději počkejte až do konce a na nic neklikejte. Jinak budete překvapeni, proč máte na finálním obrázku jiný fotky, než který jste vybrali. Tisk totiž není operace na pozadí jako například export.