fotograf Tomáš Hudolin

blog

Fotografie všeho co se jinam nevešlo a co zkřížilo cestu mně a mýmu jednookýmu parťákovi.

Jánské Koupele

Nedaleko Starých Těchanovic v Moravskoslezském kraji, v hustě zalesněných kopcích při řece Moravici, leží kdysi věhlasné lázně, později zotavovna ROH, Jánské Koupele.

O Jánských Koupelích (aby nedošlo k omylu - Jánské lázně leží jinde) jsem donedávna ani nevěděl. Zavedla mě sem až moje přítelkyně a já si to místo okamžitě zamiloval. Hned si představuju, jak to tam muselo vypadat v dobách největší slávy. Jak se kolem mě promenádujou návštěvníci, ve vzduchu je cítit oběd a všude je takový ten hlahol. Všeobecně mam rád podobný místa, kde je cítit historie. A historii má tohle místo slušnou. Od lázeňského zářízení vybaveného nejmodernějšími dobovými technologiemi, kde se léčilo snad všechno, přes jedno z největších ROH zařízení na území Československa, až po dnešní stav. Budovy chátrají a do některých míst už, přes sutiny pod váma nebo nad váma, je lepší nechodit. Voda léčivých pramenů odtéká do Moravice. V současnosti je objekt v soukromém vlastnictví a zatím nikdo neví, co bude dál. Úvahy o tom, zda by bylo lepší, místo celé opravit a vrátit mu zašlý lesk nebo nechat minulost minulosti, nechám na Vás. Nicméně například lázně Kyselka, které na tom nebyly o moc lépe se svojí opravy dočkaly. Ať tak či tak, podle mě mají Jánské Koupele potenciál. Už jen ta příroda kolem. A ten vzduch!

Ať pak někdo neříká, že sem ho fotkama deprimoval, začneme pomalu :) Fotky níže ukazují Jánské Koupele v dobách největšího rozmachu. Získáte i představu, jak krásně tu bylo.

Něco málo pohlednic z období ROH zotavovny Mír. Na některých budovách už je vidět zásah dobové "architektury".

Dnes se na území kdysi slavných lázní nachází pouze chátrající budovy a chodníky zarůstající plevelem. Studny pramenů jsou zanesené hlínou a voda odtéká bez užitku do Moravice.
— Wikipedie

Koho by to zaujalo natolik že by si chtěl něco o tomhle místě přečíst, zde je link. A na závěr mapa, ať se můžete líp zorientovat.

 
Tomas HudolinComment