fotograf Tomáš Hudolin

blog

Fotografie všeho co se jinam nevešlo a co zkřížilo cestu mně a mýmu jednookýmu parťákovi.

Kdybyste měli zbytečných 100$ (limitovaná nabídka)

...a dáváte fotky na svůj web nebo prostě děláte s webem, určitě vyzkoušejte JPEGmini od společnosti Beamr. Garantuju Vám, že jakmile prubnete free verzi, budete si ho chtít koupit. Jak jistě víte, Google ve vyhledávání dává do popředí stránky i podle jejich rychlosti načítání. Takže pokud sdílíte velký fotky (datově), nemusí Vás pak vyhledávače mít úplně rádi. Tohle je jedno z řešení problému. Fakt výborná věcička (proto si to taky nechají zaplatit, že :) ). Jak říkají tvůrci:"Vaše fotky na dietě." Kdyby to fungovalo i na lidi, urvou jim s tim ruce :) Jejich dieta zmenší fotku dost znatelně, ale ztrátu kvality nepoznáte. Sami vývojáři tvrdí, že redukce velikosti je až 5 násobná. Ale je tam to "až". Většinou spíš tak o půl. Ostatně tenhle údaj plus ušetřený místo na disku Vám program ukáže na konci procesu.

Jeste se kdysi kdesi říkalo/psalo, že Adobe tuhle parádičku odkoupí a zakomponuje jí do svých programů. No asi to byl jen výkřik do tmy. Vývojáři JPEGmini by tím byli sami proti sobě. I když rád bych za to byl ne že ne :)

Nicméně v době psaní tohoto příspěvku je k dispozici i verze pro domácí účely za 20$. Ve verzi PRO je pak časově omezená nabídka za 100$ (běžně 150$). No radši ten program ani nezkoušejte nebo ještě bude letos chudší Ježíšek :))


Práce s programem je tak jednoduchá, že sem mu zpočátku ani nevěřil. Že bych prostě čekal nějaký to "sofistikovanější" prostředí :) Holt ty předsudky. Prostředí aplikace vypadá jen takhle (free verzi umožní vyzkoušení funkcí varianty PRO s omezením na 200 fotek - modrý obdélník).

Vy jen vemete fotku nebo celej pakl fotek a normálně je přetáhnete do programu a chvilku počkáte - většinou si ani nestihnete usrknout kafe. Jen malý upozornění. Defaultně je nastavený přepis originálních fotek. To lze změnit pomocí tlačítka v levým dolním rohu aplikace.

A důkaz na závěr. Fotka v originále má 15 814 594 bajtů. JPEGmini jí zmenšil na 6 867 457 bajtů. Tedy 15MB kontra necelých 7MB. Podle programu rozdíl 2,3x.

A jen něco málo testovacích kousků. Rozhodnutí o kvalitě/nekvalitě výsledku už necham na Vás :)

Fotky sem nazoomoval ve vybraných místech na 300% a jediný kde je něco vidět, jsou plochy. Výsledek po dietě je takový "rozmáznutí". Ale mrkněte i na web výrobce. Tam to je ukázaný ještě líp ;)

http://www.jpegmini.com/

P.S. určitě program nepoužívejte na úpravu fotek na Facebook. Ten má svoje vlastní postupy, jak zmrvit fotky. Tam je lepší, nahrávat fotky v pořádný kvalitě. Ale o tom třeba někdy příště :)